O ničení světel na kolo
aneb "budiž světlo"...
Proč?
Protože práce šlechtí! :o) Ne, protože jsem měl starší světlo na klasickou žárovku, které moc nesvítilo (foto). Měl jsem delší dobu zálusk na to udělat z něj diodový. Když sem pak narazil na nabídku supersvítivé 1W diody z Baterie Slaný za 200,- a zrovna jsem ty dvě stovky měl, tak jsem to zkusil.

Jak?
Původní idea: místo žárovky tam nějak napasuji diodu, místo 2 malobuřtočlánků se mi vejdou 4 tužkové, k tomu přihodím jeden odpor na redukci napětí a bude. Skutečnost byla složitější. Ale od začátku. Nejdřív jsem si vyžádal z Baterie technický list k diodě. Bateria udává typické hodnoty 3,5 V a 350 mA, z voltampérové charakteristiky v tech. listu jsem vyčetl, že dioda by měla při cca 3,5 V brát 300 mA, resp. 3,6 V a 350 mA. První nápad s odporem mi byl rozmluven, neboť měnič (stabilizátor) napětí vyjde na pár korun a odvede lepší práci. Takže jsem hledal vhodný stabilizátor. Nenašel. Za prvé je problém najít stabilizátor na přesně 3,5 V a za druhé když už najdete nějaký třeba na 3 V tak nedá 350 mA. Závěr: zkusím nastavitelný měnič napětí. I zakoupil jsem jeden takový. Po poradě s odborníkem jsem k němu střelil odpor a trimr a zapojil. Začal jsem postupně zvedat napětí a měřil odběr. Bohužel jsem se zastavil na nějakých 3,2 V a 260 mA. Výš to nešlo. Zahleděl jsem se do technického listu ke stabilizátoru a shledal jsem, že problém zřejmě spočívá v příliš velkém nutném rozdílu mezi vstupním a výstupním napětím (=parametr měniče, prostě mezi vstupem a výstupem může být za daných podmínek nejmenší rozdíl asi tak těch 1,5 V). Asi by šlo sehnat nastavitelný měnič s "low dropout voltage", nebo jak se tomu říká, ale už by to nebylo za pár korun. Což znamená, že se 4 aku se na 3,5 V takto nedostanu. Takže tuto cestu jsem nucen opustit. Vymyslel jsem si tedy zapojení jinačí. Vzpomněl jsem si na výpočty odporů zapojených paralelně a spočet si, že když dám odpor 8R2, a k němu paralelně 6R8 v sérii s trimrem 100R, tak při trimru na nule mi to dá ééé asi 3,7 ohmu, a při trimru na 100 mi to dá ééé asi 7,6 ohmu. V prvním případě se při 350 mA napětí sníží z 4,8 V na 3,5 V a v druhém ze 6 na něco pod 3,5 V, to kdybych někdy nouzově použil normální baterie. Tolik teorie. Zapojil jsem to (foto). Dioda svítí, ale jsem na 3,35 V a 360 mA. Nějaká nenažraná. Měním 6R8 za 5R6 a jsem na 3,4 V a 390 mA na diodě. Stačí, víc nedostaneš, potvoro!

Kam s ní?
Nyní přichází na řadu druhá část. Napasovat to všechno do světla. Nejdřív jde vše hladce. Po vyndání objímky na žárovku shledávám, že na parabole je zezadu kroužek akurát pasující na diodu zasazenou v chladiči (foto). Jelikož dioda krom toho, že je nenažraná, je taky pěkně horkokrevná, přichytil jsem jí kusem chladiče určeného původně na VGA (foto). :o) Já věděl proč ho nevyhodit. Drží, tudíž na teplovodivou pastu peču, už to nebudu rozdělávat. To by bylo. Teď baterky. Má původní idea byla nacpat je do dvou držáků po dvou kusech, neb sou skladnější než jeden na 4 ks. Ale nevejdou se. Opatrně začínám vyštípávat vnitřní přepážky ve světle. Stále se to nechce vejít. Nakonec mi ze světla zbyla jen krabička vevnitř úplně vybraná a boxy s baterkama se stále nechtěj vejít! Tak ne. Chce to jiné řešení. Nenapadá mne nic lepšího než pevně udělat akupack 2x2 tužkové s pájecími kontakty, s tím, že je napojím přes konektor, abych je mohl vyndat a nabíjet. Moje nabíječka totiž bere jenom páry aku 2x 1,2 V. Aku není nikdy dost, ty se neztratí, tak kupuji nejlevněší 1700 mAh NiMH Sanyo po 55,- za kus. Páskou jsem je smotal, spájel, zapojil. Po chvíli přemlouvání se vešly. Bohužel připojení přes minikonektor není moc trvanlivé, abych je při každém nabití odpojoval, to by dlouho nevydrželo. Ráno moudřejší večera. Když bych vyvedl paralelní vývod z akupacků ven, tak je mohu (při rozpojeném obvodu, samo) nabíjet zvenku! Zalepuju konektor do krytu světla, za chladič se ještě vejde. Zbývá už jen zbastlit adaptér do nabíječky ze špejle z loňského draka a kusů drátu. A označit kontakty! :o) Zaklapnout kryt... funguje. Zkušební nabití taky proběhlo v pořádku. Zbývá vymyslet jak světlo udržet pohromadě, neboť původní šroubek není po masakru vnitřku světla kam šroubovat. :o) Ale i to mám v hlavě, zbytek duše z kola poslouží jako gumový návlek, který světlo stáhne.

Výsledek?
Snad lepší nekomentovat... :o) Foto1, Foto2. Nebýt toho, že optika světla má velký rozptyl, svítilo by to pěkně. Ale já to stejně chci jen na svícení pár metrů před kolo. Každopádně je to lepší než s původní žárovkou. Za provozu to teprv budu zkoušet.
Co mě opravdu nas...štvalo, že jsem po pár dnech víceméně tutéž diodu objevil v nabídce GME za nějakých 130,-.

EDIT:
Po nějaké době jsem se opět pustil do bastlení světel a řešení svícení na kole - blíže viz bastl druhého světla. Jelikož jsem se při té příležitosti více zajímal o řešení napájení, chtěl jsem trochu lépe vyřešit regulaci proudu do diody. Krom toho jsem z dealextreme koupil hliníkový reflektorek a po chvíli domlouvání pomocí pilníku se mi podařilo do něj napasovat diodu, aniž bych porušil a zkratoval kontakty pro napájení. Reflektor má úzký kužel, skoro až moc, schoval jsem ho za původní sklíčko, abych světlo tlochu rozptýlil. Regulaci proudu jsem pořešil dle návodu na www.instructables.com. Nic to nestojí, nízký dropout, ale ani tento obvod bohužel není 100% nezávislý na napájecím napětí. Vyregulováno na 350 mA. Světlo nyní vozím jako "bludičku" pro případy, kdy není třeba moc svítít - lehké výjezdy, do města. Směruju ho 2-3 metry před kolo.
© ales.pleskot(a)centrum.cz 2006