Něco o tom, jak zprasit "digitální fotoaparát" k obrazu svému a o dalších fotoaparátech, ze kterých pocházejí fotky na těchto stránkách

 

 

 

Tak nejprve o tom prasení. Jsem takhle jednou sháněl webkamerku. Svěřil jsem se bratrancovi, který mi poradil, ať se podívám po bazarech, že za cenu nové lepší webkamerky bych moh mít primitivní digiťáček s funkcí kamerky. Tak jsem hledal, až jsem našel a zakoupil hračku jménem Mustek gsmart mini2. Jde o mrňavý 1,3 megapixel, který krom focení umí ještě snímat neozvučené video a funguje jako webkamerka. Je opravdu primitivní, veškerá činnost spočívá v zapni-cvakni-vypni, blesk nemá, o korekci bílé si nechte zdát. Na druhou stranu bez úprav váží 40 g, takže je s oblibou používán rc-modeláři (lze jej ovládat rc-soupravou). Lze prohlásit, že ve své třídě nemá konkurenci - nikdo jiný něco tak primitivního nedělá. Vlastně nedělal; mini2 už se neprodává a jeho nástupce mini3 se v této době doprodává. Což je škoda. Digitální zrcadlovky jsou sice príma věc, ale namontujte to na letadlo, že. Mám ho  z třetí ruky, přede mnou už měl nejméně dva majitele. Tento foťáček je znám tím, že v "továrním" nastavení je dost nepoužitelný - zejména že špatně ostří, baterka je malá, hledáček kouká úplně jinam. Což vede k tomu, že celá řada jeho majitelů si ho upravuje. Jejich činnost lze v hojné míře nalézt opublikovanou na netu (viz odkazy). I já jsem foťáček náležitě zprasil. Nebudu psát podrobnosti co a jak jsem udělal, neb základní postupy jsou již zevrubně popsány jinde, zdokumentuju pouze úpravy které jsem provedl já. Na rozdíl od jiných prasilů se snažím nedělat nevratné zásahy do foťáku, abych se v případě výsledku pokus=>omyl mohl vrátit.

Nejdříve ostření. Foťáček má z továrny 2 polohy ostření - makro a nekonečno. Makro je cca 0,55 m a nekonečno, jak trefně poznamenává jeden kolega, končí na cca 1 m. Tyto polohy jsou zevnitř krytu vymezeny zarážkami, které lze ovšem snadno odstranit a předělat tedy foťáček na "manual fokus". Předminulý majitel již odstranil zarážku na nekonečno, já jsem odstranil makro a přesunul ho na nějakých 0,35 m. Mohl jsem jít ještě o kus dál, ale nevěděl jsem kde "končí nekonečno", tak jsem se bál že bych omezil ostření na dálku. Krom toho z důvodů zmíněných J.R. z Plzně jít ještě na blíž nemá moc smysl.

Hledáček přišel na řadu jako druhý. Stávající úpravu považuji za dočasnou, neb je silně prasácká a není úplně přesná. Jak praví J.R., problém je v tom, že hledáček je hrozně krátkej a širokej. Pokud posunete o kousek oko, posunou se i okraje obrazu... Takže když jsem zkusil prostě zastínit okraje, moc to nepomáhalo. Tak jsem udělal takový prodlužující nástavec, který vymezuje kam se hledáček dívá. Je to z průhledné folie, která se dává na krabice všech možných věcí (třeba myšek :o)). Začernění lihovou fixou nepomáhá, neb se povrch leskne. Vnitřek je tedy vylepen matným papírem. Při zkoušce jsem pak ještě přidělal "zpřesňující" zastínění ze dvou stran. Celý nástavec je jakoby "zaháknut" za vnitřní okraj hledáčku - folie je zahnuta dovnitř krytu a na něj přitisknuta vnitřkem hledáčku. Dá se tedy kdykoliv prostě vytáhnout (samozřejmě po sundání krytu).

Baterie. Jako první úpravu jsem udělal cestovní "udržovačku", dal jsem dohromady 4 tužkový aku a napíchnul je na USB kablík od foťáčku, čímž jsem simuloval napájení z USB (držák na 4 tužkový, dva kablíky, usb samice = 20,- Kč). Jelikož jsem foťáček koupil v zimě, vnitřní baterie, která je asi i tak dost jetá, po několika fotkách venku zatuhla. Takhle se jakžtakž držela. Nevýhoda - před focením se musí odpojit, neb foťáček si myslí že je napíchnut na počítač a v tomto stavu nejde fotit. Inspirován J.R. z Plzně (který ovšem vnitřní baterii odstříh) napojil jsem na vnitřní baterii ještě externí. Ta je složená ze třech mikrotužkových aku o kapacitě 550 mAh. Oproti 160 mAh vnitřní baterie citelný rozdíl. Články jsou v držáku přilepeným oboustrannou lepicí páskou na předek foťáčku (ať žije cyberpunk :o)). Pyšný jsem na ovšem na připojení externí baterie na vnitřní. Je napojena paralelně pomocí konektorku na boku. Ten konektor se snad používá na patice na integrované obvody či co, prostě nic menšího jsem v katalogu GM nenašel... Musel jsem jenom trochu upravit kolíky (samce), neb jsem zakoupil patici s kulatýma dírama a hranatý kolíky. Pár pohybů jehlovým pilníkem a z hranatých jsou kulaté. Abych neulomil kablíky (už sem totiž jeden ulomil), natáhnul jsem na ně silnější bužírku a na celé pak ještě smršťovací. Trochu jsem přepísk délku toho vyztužení, teď už to skoro nedosáhne zpátky k baterce... ale co. Řešení s mikrotužkama (a né se starou baterií z mobilu) jsem zvolil proto, že články už jsem měl a tak mě to vyšlo na nějakých 40,- Kč. Jistě, rozhodně se nedoporučuje kombinovat baterie různého typu, ale to by nebyla správná prasárna, né? Články nabíjím v nabíječce, chci ještě proměřit jak to funguje když se dobíjí přes usb, že bych je dobíjel tak. Vnitřní baterii jsem nechal jako takovou pojistku, když tu externí odpojím. V případě potřeby lze napojit jakoukoli jinou baterii a až na tu dírku pro konektor na boku lze zase vše vrátit do původního stavu...

V budoucnu se chystám předělat hledáček na nějaký elegantnější tvar a taky chci vymyslet držák, kterým bych upevnil foťáček dovnitř komorového draka - chci natočit jak asi vypadá země z dračí perspektivy. :o) A když už budu u toho, přidělal bych ho i na helmu na kolo.

Fotografie:

Odkazy:

http://web.quick.cz/run/ - základní literatura o úpravách gsmartu, odkazy jinam (úpravy od J.R.)

specifikace fotoaparátu - české zastoupení Musteku

http://sweb.cz/m.aquarius/ - co všecko se dá taky s mini2 nafotit

 

A další zdroje fotografií. Dalšími fotoapráty, se kterými vznikaly fotky na tyto stránky jsou:

Nikon FA - klasická zrcadlovka, již jsme spolu s Janou koupili za nemalý peníz také z x-té ruky, ale který ani po téměř 20 letech od svého vzniku neztrácí nic na kvalitách (ve své době špička). Je to takový přechod mezi klasickými mechanickými zrcadlovkami a dnešními typy "na baterky" nabitými expozičními programy a autofokusem. U FA se elektronika stará o volbu správné expozice, spolupráci s bleskem a ovládání závěrky, zbytek je na vás. Co se volby expozice týče, je volba mezi plně automatickým módem, preferencí času či clony a manuálem... přičemž pro případ výpadku napájení je tu samozřejmě "nouzový" manuální mechanický režim s časem 1/250. Koupili jsme ho spolu se solidně výkonným bleskem Nikon Speedlight SB-16. Digitály jsou fajn, ale tohle je mazlíček. :o)
A Janin nový UMAX Premier 4382 Zoom - 4 megapixely s 3násobným optickým zoomem, takový pěkný digiťáček za solidní peníze...

 

 

© ales.pleskot@centrum.cz 2004